Knjižni klub IZVORI
Trnjanska cesta 64
10000 Zagreb
Trenutno se nalazite na
Knjiga
MOĆ i RAT
Moć kao sustav podčinjavanja, dominacije i ratne destrukcije
Nakladnik: SVEUČILIŠNA KNJIŽARA
Biblioteka: -/-
Stranice: 184
Uvez: tvrdi
Format: 17 x 25 cm
Kataloški broj: 8305
ISBN: 953-7015-23-8
Cijena: 19.00 €
Ocjena nakladnika: 4.50
Ocjena korisnika: 4.00 ( ukupno glasova: 2 )
Broj pregleda knjige: 5295
Opis:
Knjiga ima Predgovor, Uvod, osam poglavlja: Moć i podčinjavanje, Moć i dominacija, Predrasude u interkulturnom komuniciranju, Predrasude i ratni zločini, Janusovo lice međunarodne zajednice, Svi malobrojni narodi mogu postati Čečeni, Rat kao najradikalniji oblik destrukcije, Implicitni rat; te Zaključak i Sažetak, Literaturu, Kazalo osobnih imena, Kazalo pojmova, O autoru.
Sadržaj, Zaključak i Sažetak prevedeni su na engleski jezik.
U knjizi je učinjen povijesni, sociologijski i politologijski pristup fenomenu moći, psihologijski, posebno psihoanalitički pristup predrasudama i općenito psihopatologiji ljudske destruktivnosti, kulturološka i komunikološka analiza manipulacije ljudskim ponašanjem, te analiza ciljeva rata i općenito analiza međunarodnih odnosa.
Svi su ti pristupi komplementarni u cilju ukazivanja na prirodu i svrhu rata kao zločina po sebi. Posebnu pozornost Novalić poklanja implicitnom ratu – trajnom obilježju (nad)nacionalnih i međunarodnih odnosa. Osnovni sadržaj rata kao oružanog sukoba čini oružana borba, ali on uključuje i nevojne – implicitne oblike, sredstva i metode ratovanja, kao što su politički, diplomatski, ekonomski, pravni, moralni, psihološko – propagandni, ideološki, medijski; sveukupni kulturalni oblici, sredstva i metode. Riječ je o prikrivanju stvarnih aktivnosti i namjera legalnim aktivnostima i namjerama koje su nasilne i često subverzivne. Njima se ostvaruju različiti interesi moćnih međunarodnih i (nad)nacionalnih subjekata.
Osim ostalog, knjiga ukazuje na prevladavanje uzroka i posljedica rata; na nužnost spoznaje predispozicija čovjekove agresivnosti i dominantnosti; na nužnost demonopolizacije oligarhijskih središta (nad)nacionalne i međunarodne moći; na nužnost izgradnje svjetskog etosa – minimalnog etičkog konsenzusa u kontekstu interkulturne komunikacije i novih oblika društvenosti; na nužnost izgradnje istinske demokracije, odgovorne slobode, nenasilja i kulture mira kao protuteža doktrini sukoba civilizacija, preventivnoga rata i rata uopće.
Komentari: (0)